❱❱    سامانه آموزش الکترونیک(مجازی)    ❰❰

مشخصات کلی، برنامه و سرفصل دروس دوره کارشناسی ناپیوسته رشته مدیریت بیمه

vezart olomمشخصات کلی، برنامه و سرفصل دروس دوره کارشناسی ناپیوسته رشته مدیریت بیمه برگرفته از وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری شورای عالی برنامه ریزی که در جلسه 335 شورای سرپرستان مورخ 1380/7/1 که در ادامه جلسه 414 شورای عالی برنامه ریزی تشکیل شد به تصویب رسید.

 

pdfدریافت فایل کامل PDF

 

1-    تعریف و هدف:
دوره کارشناسی مدیریت بیمه از جمله برنامه های علمی و آموزشی است که به منظور دست یابی به اهداف زیر تهیه و تدوین گردیده است.
  الف ) تربیت و تامین کادر متخصص ، کارآمد و متعهد مورد نیاز صنعت بیمه و سایر بخش های اقتصادی و اجتماعی کشور به منظور توسعه خدمات بیمه ای و فرهنگ بیمه در جامعه و استفاده هر چه بهتر و بیشتر از مزایای آن در جهت رفاه عمومی
  ب) ارتقاء به سطح دانش بیمه در کشور و بی نیازی و کاهش وابستگی های اجتماعی به سایر کشورها
  ج) ایجاد امکان ادامه تحصیل و ارتقاء علمی برای فارغ التحصیلان مقطع کاردانی این رشته و به دنبال آن زمینه سازی برای افزایش امکان اشتغال و رفع بیکاری

با توجه به گستردگی و تنوع رشته های بیمه ای از یک سو و همچنین در دو بخش خصوصی به این صنعت و عرضه خدمات بیمه ای توسط دو بخش خصوصی و دولتی از سوی دیگر ، نیاز به متخصص این رشته بیشتر از گذشته احساس می گردد و اگر چه فعالیت های بیمه های بازرگانی عمدتاً در سه گروه اموال ، اشخاص و مسئولیت دسته بندی می شود ولی در حال حاضر این رشته به دو گرایش اموال و مسئولیت و اشخاص تقسیم که برای هر یک گرایش ها دروس تخصصی خاصی در نظر گرفته شده است.

 

2-طول دوره و شکل نظام:
نظام آموزشی واحدی بوده و کلیه دروس نظری و عملی در مدت 4 نیمسال تحصیلی ارائه و برگزار می شود. طول هر نیمسال تحصیلی 16 هفته فعال آموزشی بوده و مدت زمان لازم برای هر واحد نیز یک ساعت در هفته می باشد.

 

3- کار آموزی:
کارآموزی به میزان 2 واحد درسی و 32 ساعت می باشد که نیمسال آخر و یا بعد از اتمام دروس نظری در دوایر مختلف مؤسسات بیه ای و زیر نظر مرکز آموزش طی خواهد شد.

 

4-تعداد واحدهای درسی:
تعداد کل واحدهای آموزشی در مجموع 70 وحد به شرح زیر می باشد:
1-    دروس عمومی 10 واحد مطابق با برنامه های مصوب شورای عالی برنامه ریزی
2-    دروس پایه 20 واحد که کلیت آن مطابق با برنامه های درسی مصوب رشته مدیریت بیمه است.
3-    دروس اصلی 15 واحد که کلیت آن مطابق با برنامه های درسی مصوب رشته مدیریت بیمه است.
4-    دروس اختصاصی اجباری 14 واحد که کلیت آن مطابق با برنامه های درسی مصوب رشته مدیریت بیمه به استثناء چند تغییر جزئی.
5-    دروس اختصاصی انتخابی 2 واحد که دانشجویان می توانند در یکی از گرایش بیمه های اموال و یا بیمه های اشخاص انتخاب نمایند.

 

5- نقش و توانایی:
 فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ناپیوسته مدیریت بیمه با کسب مهارتهای لازم قادر خواهند بود سمتهای میانی و بالایی مدیریت در سازمان های بیمه ای و صنف بیمه کشور را احزار و ضمن توسعه و ارتقاء سطح خدمات ارائه شده توسط این سازمان ها و شعبات آن ها اعم از داخل یا خارج موجب تولید و اشتغال بیشتر و صادارت نامرئی بیمه گردید ، همچنین آن ها قادر خواهند بود با راه اندازی دفاتر نمایندگی و یا کارگزاری علاوه بر بهینه سازی شبکه فروش به لحاظ ارائه خدمات مشاوره به اقشار مختلف خاصه بیمه گذاران ضمن احقاق حقوق ایشان موجب کاهش دعاوی و پیشگیری از بسیاری از هزینه های مختلف در جامعه گردند .