❱❱    سامانه آموزش الکترونیک(مجازی)    ❰❰

معرفی گروه علوم ورزشی

معرفی رشته علوم ورزشی

مقدمه

    تربیت بدنی و علوم ورزشی به عنوان شناخته شده ترین عبارت در زمینه علم مربوط به ورزش که با اسامی دیگری همچون حرکت شناسی ، علوم حرکتی و ورزش نیز معرفی شده است. رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی یکی از زیر شاخه های علوم انسانی است که به منظور تقویت و تربیت جسمی و روان انسانها از علوم مختلف از جمله روانشناسی، جامعه شناسی، مدیریت، مهندسی و فیزیولوژی کمک می گیرد و به عنوان یک رشته بین رشته ای محسوب می شود که از علوم مختلف در جهت کمک به ارتقا ورزش بهره می گیرد.با توسعه این رشته در سال های متمادی ، اکنون این باور وجود دارد که این رشته جامعیت لازم را دارد و بر همین اساس واژه (علوم ورزشی) برای این رشته جایگزین واژه قبلی شد تا بیان بهتر و روشنی از محتوای آن به جامعه ارائه دهد.

رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی از ابعاد مختلف مورد توجه و نقش موثر آن در توانبخشی و بهسازی جسمی و روانی افراد جامعه، کمک به پیشگیری در بروز برخی از عوارض جسمی و روحی، جلوگیری از ابتلاء یا کنترل بیماری هایی مانند؛ دیابت و نارسایی های قلبی – عروقی، نقش گسترده آن در امر آموزش و پرورش،  بهداشت فردی و اجتماعی که تمامی گروه های سنی را، پیش از تولد تا سالمندی و کهولت شامل حائز اهمیت و از جایگاه مهمی برخوردار است، لذا تربیت نیروی انسانی متعهد و متخصص در این رشته بسیار ضروری است.

    در حقیقت رشته علوم ورزشی از جمله  نظام های علمی است که موضوع حرکت را محور اصلی خود قرار داده و با این محوریت به آموزش و پرورش در رابطه با ابعاد وجودی انسان در زمینه های جسمانی،زیستی،علوم مهندسی،روان شناختی،جامعه شناختی و...می پردازد.

    بنابراین اهداف کلی ویژه رشته علوم ورزشی باعث شده است در اکثر دانشگاه های دنیا به این رشته حداقل در 2 یا 3 سال اولیه در مقطع کارشناسی به عنوان یک رشته واحد نگریسته شود و تخصص جانبی در این رشته را منوط به مقاطع بالاتر نموده اند. به علاوه لازمه پایه ریزی محکم هر علمی ، تقویت مباحث اصولی و پایه آن علم و آشنایی با جوانب آن در دوره کارشناسی است.

     از این رو علوم ورزشی در دوره کارشناسی فقط با یک رشته و یک گرایش تدوین شده است.

  فارغ التحصیلان دوره های کاردانی، کارشناسی و... تربیت بدنی و علوم ورزشی می توانند در مدارس یا مراکز آموزشی، سازمان های دولتی مرتبط با ورزش، فدراسیون های ورزشی، نهاد های انقلابی و..، فعالیت و به عنوان مربی، داور و تصدی مسئولیت در هیات ها، فدراسیون ها، ادارات کل ورزش و جوانان، آموزش و پرورش، دستگاه های لشکری و... اشتغال یابند و یا اقدام به تاسیس اماکن ورزشی نمایند. به عبارت دیگر دانش آموختگان علوم ورزشی اگر از شایستگی و مهارت های کافی بهره مند شوند، در یافتن شغل مناسب و برخوردار از مزایای مادی و معنوی فرصت های بسیاری خواهند داشت.

اهداف

  1. آشنایی دانشجویان با ساختار جسمی انسان بصورت تخصصی است به منظور فعالیت حرفه ای به عنوان مربی برای ورزشکاران و دانش آموزان.
  2. آشنایی دانشجویان با اصول ، مبانی و دانش عمومی در علوم ورزشی
  3. ارتقا آمادگی جسمانی عمومی و یادگیری مهارت های حرکتی اصلی در رشته های ورزشی پایه و تخصصی
  4. آمادگی برای ورود به دوره های تخصصی دانشگاهی و غیر دانشگاهی جهت نزدیک شدن به بازار کار
  5. تربیت افرادی کارآمد به منظور نوآوری در زمینه های مختلف آموزشی- پژوهشی، برنامه ریزی و اجراء، راهنمایی و نظارت در پیشرفت و بطور کلی گسترش مرز های دانش در رشته علوم ورزشی