کرسی آزاداندیشی با موضوع تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی برگزار شد

کرسی آزاد اندیشی تبیین گام دوم انقلاب اسلامی با بیان ویژگی های برجسته بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در موسسه آموزش عالی طلوع مهر
برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی موسسه آموزش عالی طلوع مهر حجت‌الاسلام‌ دکتر محسن مهاجرنیا، استاد و پژوهشگر مسائل سیاسی در بیستمین نشست کرسی‌های آزاداندیشی مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم که با موضوع «تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی» برگزارشد، با بیان ویژگی‌های برجسته بیانیه گام دوم در سه عنوان «تذکره انقلاب»، «تصحیح نگرشها» و «توصیه‌های آینده» گفت: معنای تذکره خاصتر از معنای بیانیه است. «تذکره عبور انقلاب اسلامی به گام دوم »از سنخ معرفت، بینش و نگرش است و به معنای یادآوری همه هستی و موجودیت انقلاب، از مرحله مبارزات تا انقلاب و نظام سازی و چهل سال تجربه است.

وی در ادامه افزود: این نشست، بیستمین و آخرین نشست از سری کرسی‌های آزاداندیشی پیرامون تبیین بیانیه گام دوم است که با اهتمام معاونت پژوهشی مؤسسه آموزش عالی طلوع مهر و حضور فعال دوستان در مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم برگزار شد و بعد از این همه گفت‌وگوی تبیینی اگر بخواهیم بیانیه را ارزیابی کنیم و توقعات و انتظارات خود را از بیانیه مطرح کنیم و پیشنهاداتمان را خدمت مقام معظم رهبری ارسال بکنیم، نیازمند نشستهای دیگری هستیم.

این پژوهشگر سیاسی در ادامه با بیان این‌که همه مبانی موجود در بیانیه به بینش برمی‌گردد، افزود: چون مبانی از هستها بحث می‌کند، بینش راجع هستها است، راجع به واقعیت‌ها است، راجع به چیزهایی که اتفاق افتاده و در بیرون وجود دارند، بنابراین شناخت انسان نسبت به هستی، جهان، انسان، قیامت و همه مسائل اساسی که در بیانیه به آن‌ها اشاره کرده، همه این‌ها می‌شوند بینش. رهبری می‌خواهد انقلاب اسلامی را به این بینش وصل کند، ارتباط بین خدا و انقلاب، و نصرت الهی و رضایت الهی و توکل به خدا در جاهای مختلف بیانیه دیده می‌شود.

مهاجرنیا در ادامه گفت: با برآورد وزن و ارزش بیانیه، ویژگی های برجسته آن را در سه عنوان «تذکره انقلاب»، «تصحیح نگرش ها» و «توصیه های آینده» میتوان برشمرد. عنوان اول «تذکره عبور انقلاب اسلامی به گام دوم» است. معنای تذکره قدری خاصتر از بیانیه است. تذکره از سنخ معرفت، بینش و نگرش است به معنای یادآوری همه هستی و موجودیت انقلاب که از مرحله مبارزات تا انقلاب و نظام سازی و چهل سال تجربه را شامل می‌شود. عنوان دوم را من از تحقیق شیخ مفید اقتباس میکنم، ایشان کتاب «الاعتقاد» مرحوم شیخ صدوق را شرح و تبیین و اصلاح کرد و اسم آن را «تصحیح الاعتقاد» گذاشت. بیانیه گام دوم را من «تصحیح الاعتقاد نسبت به گام اول انقلاب اسلامی» میدانم. زیرا مقام معظم رهبری در بیانیه، در صدد اصلاح رویکردها، نگرشها و داوری‌ها نسبت به گذشته انقلاب هستند و با عنایت به واقعیتها، قرائتی صحیح از ارزشها و گرایشهای انقلاب برای جوانان ارائه داده‌اند.

وی ادامه داد: عنوان سوم بیانیه «توصیه نامه گام دوم انقلاب اسلامی» است. رهبر معظم انقلاب در پایان چهلمین سال انقلاب اسلامی در مقام ارائه نقشه راه حرکت به گام دوم انقلاب هستند، بنابراین با یادآوری کلیاتی از گذشته به عنوان مقدمه بیانیه توصیه‌های هفتگانه خود را برای تداوم انقلاب برمدار شعارهای هفتگانه‌ای که رمز پیروزی بودند، به جوانان آینده‌ساز ارائه می‌کنند.

وی با بیان این‌که تبیین حکمت، فلسفه، انگیزه و اهداف بیانیه در سه مورد بینش‌ها، ارزش‌ها و کنش‌های انقلاب اسلامی، نیازمند تأمل و بررسی بیشتری است، گفت در بخش بینش و نگرش، بیانیه به طور موجز برندهای بی‌نظیر انقلاب اسلامی را در مواردی یادآوری و ارائه گزارش میکند، همانند؛ شالوده شکنی قطب‌بندی میان ابرقدرتها، پیوند میان جوشش انقلابی و نظم سیاسی در قالب نظریه نظام انقلابی، مقاومت چهل ساله، دین‌گرایی در عصر پایان ایدئولوژی‌ها و پیوند میان واقعیتها و آرمانها در صحنه پر چالش گذشته.

این استاد حوزه و دانشگاه اظهار کرد: هستی و واقعیت انقلاب اسلامی در فرآیند شکل‌گیری و در طول چهل سال گذشته به یک نظام دانایی، تبدیل شد و در معرض قضاوت و سنجش گرایشهای مختلف قرار گرفت و همانند همه پدیده‌های بزرگ و واقعی، با تفسیرها و داوری‌ها و قرائتهای گوناگون مواجه شد. یکی از وظایف مهم رهبری انقلاب اسلامی آن است که حقایق و ارزشهای آن را به خوبی تبیین و صحیحترین و مستحکمترین قرائت از انقلاب را در اختیار نسلهای بعدی قرار دهد و لازم بود مستقیم و غیر مستقیم نسبت به گرایشها، قرائتها، تحریف، تکفیر، تکذیب‌ها، مواضع خوب و بد و عناد و دشمنی‌ها در میان شخصیتها، احزاب و گروه‌ها و کشورها، اعلام نظر کنند.

وی در پایان افزود: در بیانیه کنش‌های انقلاب اسلامی در دو بخش «راه طی شده» و «راه طی نشده» در گام دوم بیان شده است. مقام معظم رهبری ویژگی راه طی شده انقلاب را بسیار دشوارتر از مسیر آینده توصیف می‌کنند، زیرا انقلاب اسلامی غریبانه با دشمنان فراوان و بدون الگوی قبلی و بدون تجربه عملی آغاز شد، در حالی که تجربه عملی و کنشی موجود در اختیار نسل آینده قرار دارد. ایشان شعارهای اصلی انقلاب اسلامی را که ریشه در فطرت و دین و عقلانیت دارد به عنوان مهمترین دستاوردهای انقلاب در هفت محور علم و تجربه، معنویت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، عزت، استقلال و آزادی، عزّت ملّی، روابط خارجی، مرزبندی با دشمن و سبک زندگی، به عنوان سرمایه‌های ارزشمند اقتدار و ایستادگی و استدام انقلاب یاد می‌کنند.