✅ اظهارات رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی و عضو اتاق فکر توسعه درباره قم

 

96-12-09 15انتقاد رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قم از برنامه ریزی های کوتاه مدت برای قم

 مهندس رضوی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قم گفت: متاسفانه قالب برنامه‌ریزی‌های شهر قم کوتاه مدت بوده درحالی‌که کم‌ترین زمان برنامه‌ریزی در کشورهای پیشرفته پنج سال است.

 

به گزارش ستاد خبری همایش قم آینده و آینده قم، سید حسن رضوی در همایش قم آینده و آینده قم که در موسسه آموزش عالی طلوع مهر برگزار شد، با اشاره به اینکه تخیل در بحث آینده پژوهی یک عامل موثر است، اظهار کرد: قم با جمعیت بیش از یک میلیون نفر هشتمین کلان‌شهر، رشد سالیانه کشور پنجمین، بافت فرسوده چهارمین و نرخ باسوادی نهمین شهر ایران است.

مهندس رضوی با بیان اینکه شهر قم به عنوان قطب تشیع جهان نیز است، مطرح کرد: جمعیت استان قم یک سال از جمعیت کشور جوان‌تر است؛ متاسفانه قالب برنامه‌ریزی‌های شهر قم کوتاه مدت بوده درحالی‌که کم‌ترین زمان برنامه‌ریزی در کشورهای پیشرفته پنج سال است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قم با اشاره به اینکه آینده بجای پیش‌بینی باید خلق شود، عنوان کرد: در مسائل آینده پژوهی باید تغییرات را بپذیریم و برای آن‌ها تدابیر لازم را بیاندیشیم.

وی با بیان اینکه در آینده پژوهی باید واقعیت‌ها پذیرفته شود، خاطرنشان کرد: افراد خاص و دولت‌مردان هرچقدرهم قدرت داشته باشند اگر مردم آن‌ها را همراهی نکنند به موفقیت دست نخواهند یافت چراکه در تمام شهرهای پیشرفته دنیا اولویت بندی پروژه‌ها توسط مردم انجام می‌شود.

 

 

96-12-09 10عضو اتاق فکر توسعه استان قم:

مردم قم آینده برگرفته از فضای وحی را برای شهر خود می‌خواهند

عضو اتاق فکر توسعه استان قم گفت: مردم قم آینده‌ای را می‌خواهند که از فضای وحی برگرفته شده باشد زیرا عموم افرادی که به این شهر مهاجرت کرده‌اند به دلیل فضای معنوی این شهر بوده است.

به گزارش ستاد خبری همایش قم آینده و آینده قم، خانم مهندس فاطمی در همایش قم آینده و آینده قم که در موسسه آموزش عالی طلوع مهر برگزار شد، با اشاره به اینکه بیش‌تر مردم ایران از شرایط شهر خود رضایت ندارند، اظهار کرد: تمام افرادی که دغدغه شهر خود را دارند باید برای رفع مشکلات و موانع شهر پیشنهادات ویژه و جالبی ارائه کنند.

وی با اشاره به میزان بودجه های صرف شده برای شهر قم و عدم دستیابی به نتایج مطلوب تصریح کرد: از اوایل دهه 40 حکومت یک نگاه ویژه‌ای به غرب داشت و در نظر گرفت که شهرهای کشور را به شهرهای جهانی تبدیل کرده و الگوهای شهرهای غربی را در شهرهای ایران پیاده کند.

عضو اتاق فکر توسعه استان قم با اشاره به اینکه شهر باید به یک محل مطلوب برای زندگی تبدیل شود، عنوان کرد: کسانی که جزو سازندگان شهر هستند باید نظام‌های تاثیرگذار در پیشرفت شهر را در نظر گرفته و برای رسیدن به آن‌ها تلاش کنند.

وی با بیان اینکه آینده شهر قم باید برای یک مسلمان تصویر شود، خاطرنشان کرد: مردم قم آینده‌ای را می‌خواهند که از فضای وحی برگرفته شده باشد زیرا عموم افرادی که به این شهر مهاجرت کرده‌اند به دلیل فضای معنوی این شهر بوده است.